DobryOrtodonta.pl

 

Moja córka mając 31 lat ma krzywe dwójki na dolnej szczęce. Już kilkakrotnie powiedziała mi, że zaniedbałam w dzieciństwie to teraz już za późno. Chciałabym wiedzieć czy jest szansa wyleczyć i jak długo trzeba czekać? Pisze w tajemnicy przed nią… »

…Ona jest w tej chwili w Gdańsku pracuje na uniwersytecie w Gdańsku, ale tylko miesiąc wiec nie wiem czy to zda egzamin. Potem będzie pracować w Berlinie, gdyż tam dostała stypendium. Ma tytuł naukowy dr chemii, ale ciężko ja namówić na wizytę. Ja bardzo dużo czytałam i serce mi się raduje kiedy dowiedziałam się, iż nie jest za późno. Bardzo proszę napisać mi czy córka ma szanse i kiedy może się do Was zwrócić i ile to będzie kosztowało?? Bardzo proszę o odpowiedź za która z góry dziękuję.

W wypadku Pani córki, na leczenie ortodontyczne nie jest za późno. W celu określenia zakresu leczenia a w związku z tym kosztów, konieczna jest wizyta Pani córki u lekarza specjalisty. Do prawidłowego zdiagnozowania wady zgryzu i zaplanowania leczenia potrzebna jest wykonanie zdjęć rentgenowskich: panoramicznego i cefalometrycznego oraz modeli diagnostycznych. W tym celu należy zaplanować dwie wizyty w okresie 1 tygodnia. Dalsze leczenie zależy od tego jakiego rodzaju jest to zaburzenie. W trakcie leczenia wizyty kontrolne w gabinecie zaplanowane są w odstępach 2 miesięcznych.

Witam, pisze do Państwa ponieważ mam nietypowe pytanie dotyczące aparatu stałego w którym zamki wykonane… »

…są z przezroczystego materiału, chciałbym się dowiedzieć jakiego wymiaru są te zamki, bo słyszałam że są rożnej wielkości i zależy to od gabinetu, mogliby mi Państwo napisać w milimetrach jaka jest ich wielkość?

Ceramiczne zamki, ze względu na materiał z jakiego są wykonane są zawsze większe od zamków metalowych. Wielkość zamków zależy jedynie od producenta oraz od techniki leczenia do jakiej są przewidziane. W naszym gabinecie do leczenia ortodontycznego stosujemy ceramiczne zamki Clarity firmy 3M. Wymiary zamków podam Panu po sprawdzeniu w katalogu.

Mam 24 lata i jestem muzykiem grającym zawodowo na saxofonie. Pytanie moje dotyczy możliwości podjęcia się… »

… leczenia ortodontycznego – założenia dwóch oddzielnych aparatów ortodontyczny tz. aparatu językowego na dolne zęby i mogę powiedzie zwykłego na górna tylko, że nie z metalowymi uchwytami. Oczywiście proszę o opinie czy taka alternatywa jest możliwa jak również czy jestem wstanie zmieścić się w kwocie 5.000 PLN za założenie tych ze aparatów zdając sobie sprawę iż leczenie rozciągnięte jest rozłożone w czasie i wizyty u ortodonty są odpłatne.

Możliwość założenia aparatu językowego na dół i ceramicznego na górę istnieje ale nie w tej cenie, 1 łuk aparatu językowego to wydatek ok. 5.000 zł, należy jednak przede wszystkim ustalić rodzaj wady i ustalić plan leczenia i od tego zależy możliwość zastosowania różnych aparatów w tym także wyjmowanych.

Dzień dobry. Chciałabym założyć aparat na zęby, stały, jeden luk, na górne zęby. Jestem osoba dorosła, mam 34… »

…lata, obecnie mam aparat stały, ale nie jestem z niego zadowolona, jest bardzo widoczny i niewygodny. Chciałabym go zmienić na mniej widoczny. Czy mogłabym przyjechać do Państwa i założyć taki aparat? Problem tylko jest taki, że nie jestem z Gdańska, przyjechałabym specjalnie, tylko czy jest możliwe wykonanie zdiagnozowanie, zrobienie odcisków, wykonanie i założenie aparatu? Mogę poświecić na pobyt w Gdańsku około 3-4 dni (niestety, praca uniemożliwia dłuższy pobyt). Proszę tez o podanie orientacyjnego kosztu konsultacji i aparatu. Będę wdzięczna za wyjaśnienia i odpowiedz. Z góry dziękuje za pomoc.

Dziękuję za zainteresowanie naszym gabinetem, ale muszę wyjaśnić kilka spraw. Trudno jest odpowiedzieć na Pani pytania i obiecać założenie aparatu kosmetycznego bez właściwej oceny warunków zgryzowych. Leczenie ortodontyczne to nie tylko założenie aparatu ale cały proces leczenia trwający średnio ok 2 lat a zakończony około 1 rocznym leczeniem retencyjnym. Nie bardzo rozumiem na czym polega Pani odczucie niewygody związanej z aparatem. Po założeniu aparatu ortodontycznego najtrudniejsze są pierwsze dni, kiedy przyzębie i błona śluzowa jamy ustnej muszą się przyzwyczaić do samego aparatu i sił jakie wywołuje. Na podstawie Pani wypowiedzi nie można wykluczyć wystąpienia objawów alergicznych. Jeśli jest pani zainteresowana konsultacją zapraszam na wizytę ze zdjęciem panoramicznym i cefalometrycznym oraz ewentualnie z modelami wykonanymi przed założeniem aparatu.

Witam, koleżanka miała aparat na zębach przez dwa lata. W tym czasie 6 zębów uległo próchnicy… »

… Czy osoba zakładając aparat ma obowiązek też dopilnować stanu zębów pod aparatem? Czy jest to możliwe aby od danej osoby dostać jakieś odszkodowanie lub domagać się zwrotów kosztów naprawiania zębów ukrytych pod aparatem?

Jak potwierdzają badania, próchnica nie rozwija się pod aparatem a jedynie może rozwinąć się dookoła aparatu. Wszystkie elementy aparatu stałego (pierścienie, zamki) są mocowane do zębów za pomocą klejów, które w swoim składzie posiadają składniki przeciwpróchnicze. Najczęstsza przyczyną powstania próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego jest niedostateczna higiena jamy ustnej. W czasie leczenia zęby powinny być myte po każdym jedzeniu. Przed założeniem aparatu pacjent powinien mieć starannie wyleczone wszystkie zęby. W czasie leczenia ortodontycznego może być prowadzone leczenie zachowawcze, zdejmuje się tylko drut ortodontyczny, pacjent idzie do lekarza stomatologa i jak najszybciej zakłada się drut z powrotem. Ponieważ jest wiele przyczyn próchnicy trudno jest mi ocenić przypadek bez jego dokładnego poznania.

Mam pytanie, czy aparat bardzo zmienia wygląd twarzy? Mam lekko wysuniętą górną szczękę i dzięki temu uwydatnione kości policzkowe co bardzo mi się podoba i boje się, ze po cofnięciu zniknie mi ten rys twarzy. »

Leczenie ortodontyczne może mieć wpływ na rysy twarzy u pacjenta rosnącego kiedy prowadzi się tzw. leczenie korekty wzrostu. U pacjentów po zakończonym wzroście leczenie ortodontyczne może zmieniać układ warg, ale czy jest to korzystne dla pacjenta czy nie ustala się w trakcie konsultacji.

Czy jest coś takiego jak likwidowanie szpar między zębami, czy jest na to jakiś sposób? »

Zależy jak jest przyczyna powstania tych szpar. Niektóre można wyleczyć ortodontycznie, inne protetycznie.

Witam. Jestem osobą dorosłą. Chciałbym się dowiedzieć czy w przypadku gdy mam diastemę pomiędzy… »

… górnymi siekaczami (dość dużą, mam ją od dzieciństwa, mam także „podcięte wędzidełko”), jednak wszystkie dolne zęby są proste to czy trzeba zakładać łuk aparatu ortodontycznego stałego zarazem na górna jak i dolną jednocześnie, czy też tylko na górną? Dolne zęby nie mają przerw pomiędzy sobą ani nie zachodzą na siebie. Z badania RTG stwierdzono że ósemki zarówno górne jak i dolne nie pojawią się nigdy, ponieważ brak jest ich zalążków. Bardzo proszę o odpowiedź.

Bez właściwej oceny sytuacji zgryzowej trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Diastema jest często wadą dziedziczną i nie we wszystkich wypadkach można ją wyleczyć. Założenie aparatu na dolny łuk może być konieczne w przypadku głębokiego nagryzania zębów górnych na dolne nawet wtedy gdy w dolnym łuku nie ma stłoczeń. Spłycenie nagryza zębów górnych na dolne może umożliwić zmniejszenie lub zamknięcie diastemy.

Chciałam zapytać czy w cenę aparatu wlicza się u Państwa pierścienie po obu stronach i taki specjalny drucik który je łączy? Pytam ponieważ podejrzewam ze mój ortodonta próbuje mnie naciągnąć na dodatkowe koszty. »

Stały aparat ortodontyczny składa się z pierścieni, zamków naklejonych na zęby oraz drutu, który te zęby ustawia.

Drut z zamkami jest połączony ligaturami metalowymi lub elastycznymi w przypadku gdy zamki w aparacie nie są specjalnego rodzaju, tzw. bezligaturowe.

Chciałabym uzyskać informację o cenach aparatów stałych w gabinecie. Jaka jest różnica w cenie pomiędzy metalowym i estetycznym – w kolorze zębów. Jak długo się czeka od złożenia zamówienia do założenia aparatu? »

Sposoby jakie stosuje się w leczeniu ortodontycznym m.in. różne rodzaje aparatów zależą od wielu czynników. Wśród tych czynników można wymienić przede wszystkim rozpoznanie wady u pacjenta, wiek pacjenta jak również jego oczekiwania co do wyleczenia. Założenie aparatu jest tylko jednym z elementów leczenia ortodontycznego trwającego co najmniej 2 lata. W naszym gabinecie pacjent nie zapisuje się na aparat a po opracowaniu diagnostyki i planu leczenia podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia bądź też nie. W przypadku decyzji o rozpoczęciu leczenia można dyskutować na temat rodzaju aparatu.

Lekarz specjalista laryngolog zalecił wizytę u ortodonty z moim 7 letnim synkiem.podejrzewa wadę szczęki prowadzącą do progenii. Chciałabym dowiedzieć się coś więcej na temat tego schorzenia i czy w takim wypadku aparat ortodontyczny zakłada się na pewien czas na stałe? »

Bez obejrzenia dziecka trudno jest ocenić czy rzeczywiście jest to progenia, tym bardziej, że rzadko jest ona widoczna u tak małych dzieci. Progenia należy do wad wrodzonych i jej rozpoznanie wymaga dokładnego badania ortodontycznego. W zależności od podłoża wady leczenie rozpoczyna się w różnym wieku dziecka. Dlatego też najlepiej zgłosić się z dzieckiem do ortodonty w celu konsultacji.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się do ortodonty i dlaczego? »

Wady zgryzu nie są chorobami, ale objawami świadczącymi o nieprawidłowym rozwoju twarzy. Mogą być one warunkowane genetycznie, lub spowodowane czynnikami zewnątrzpochodnymi. Rozwój ortodoncji doprowadził do tego, że wady zgryzu mogą być leczone u wszystkich zainteresowanych osób, ponieważ wiek pacjenta nie jest czynnikiem uniemożliwiającym terapię. Istnieją tylko ograniczenia administracyjne. Najczęściej do lekarzu ortodontów pacjenci kierowani są przez swoich lekarzy stomatologów, pediatrów lub logopedów. Część osób do leczenia ortodontycznego zgłasza się ponieważ są niezadowoleni ze swojego wyglądu, a dzieci są przyprowadzane przez zaniepokojonych rodziców. W przypadku dzieci, leczenie ortodontyczne nie tylko leczy wadę zgryzu ale zapobiega również powstaniu innych chorób stomatologicznych. U osób dorosłych wyleczenie wadu zgryzu, oprócz wyglądu i poprawy czynności narządu żucia, może wspomagać leczenie paradontologiczne, protetyczne, implantologiczne. U osób z wadami twarzowo-szczękowymi leczenie ortodontyczne przygotowuje pacjentów do leczenia chirurgicznego.

Co nowego jest w dzisiejszej ortodoncji? »

Ortodoncja współczesna charakteryzuje się rozwojem nie tylko technologii i metod leczniczych, ale również nowymi metodami diagnostycznymi. Rozwój diagnostyki interesuje przede wszystkim lekarzu, ale to z kolei wpływa na coraz doskonalsze i bardziej efektywne leczenie pacjentów. Z nowości stosowanych w leczeniu ortodontycznym to aparatu stałe z porcelanowymi zamkami lub zamkami bezligaturowymi. Innym rozwiązaniem jest tzw. technika językowa. Polega ona na instalowaniu aparatu od wewnętrznej strony zębów. Takie aparaty są „niewidoczne”, ale wymagają od pacjenta bardzo dokładnej higieny jamy ustnej, oraz sprawiają trudności w mówieniu.

Jakie miejsce ma ortodoncja w dzisiejszej stomatologii? »

Odpowiedź na to pytanie trzeba rozpocząć od pewnych ogólnych stwierdzeń. Dzisiejszą stomatologię z jednej strony charakteryzuje znaczny rozwój wszystkich specjalności, a z drugiej coraz wyraźniej widać, że właściwe leczenie stomatologiczne wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności. Współczesna ortodoncja ze względu na swoje możliwości diagnozowania i leczenia pacjentów w każdym wieku odgrywa znaczną rolę w leczeniu wielospecjalistycznym.

Mam 31 lat i mam krzywe dwójki na dolnej szczęce. Już kilkakrotnie powiedziano mi, że to zaniedbania z dzieciństwa i że jest za późno. Chciałabym wiedzieć czy jest szansa wyleczyć i jak długo trzeba czekać? »

Na leczenie ortodontyczne nie jest za późno. W celu określenia zakresu leczenia konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Do prawidłowego zdiagnozowania wady zgryzu i zaplanowania leczenia potrzebna jest wykonanie zdjęć rentgenowskich: panoramicznego i cefalometrycznego oraz modeli diagnostycznych.

  •  
  • drukuj
  • poleć znajomemu

znajdź swojego lekarza...

zobacz listę lekarzy

lekarz w Twoim mieście...

Dlaczego my?

Ortodoncji nie można nauczyć się z książek lub podczas kilku kursów. Profesjonalna ortodoncja wymaga wieloletniej praktyki oraz pracy pod opieką doświadczonych lekarzy. Każdy ortodonta szkolony jest przez cztery lata i tytuł specjalisty ortodonty otrzymuje po zdanym państwowym egzaminie specjalizacyjnym.

przeczytaj dlaczego!

Słowniczek

Retencja - część leczenia ortodontycznego służąca utrwaleniu uzyskanego efektu korekcji.

więcej informacji