DobryOrtodonta.pl

 

Witam. Jestem osobą dorosłą. Chciałbym się dowiedzieć czy w przypadku gdy mam diastemę pomiędzy…

… górnymi siekaczami (dość dużą, mam ją od dzieciństwa, mam także „podcięte wędzidełko”), jednak wszystkie dolne zęby są proste to czy trzeba zakładać łuk aparatu ortodontycznego stałego zarazem na górna jak i dolną jednocześnie, czy też tylko na górną? Dolne zęby nie mają przerw pomiędzy sobą ani nie zachodzą na siebie. Z badania RTG stwierdzono że ósemki zarówno górne jak i dolne nie pojawią się nigdy, ponieważ brak jest ich zalążków. Bardzo proszę o odpowiedź.

Bez właściwej oceny sytuacji zgryzowej trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Diastema jest często wadą dziedziczną i nie we wszystkich wypadkach można ją wyleczyć. Założenie aparatu na dolny łuk może być konieczne w przypadku głębokiego nagryzania zębów górnych na dolne nawet wtedy gdy w dolnym łuku nie ma stłoczeń. Spłycenie nagryza zębów górnych na dolne może umożliwić zmniejszenie lub zamknięcie diastemy.

  • drukuj
  • poleć znajomemu

znajdź swojego lekarza...

zobacz listę lekarzy

lekarz w Twoim mieście...

Dlaczego my?

Ortodoncji nie można nauczyć się z książek lub podczas kilku kursów. Profesjonalna ortodoncja wymaga wieloletniej praktyki oraz pracy pod opieką doświadczonych lekarzy. Każdy ortodonta szkolony jest przez cztery lata i tytuł specjalisty ortodonty otrzymuje po zdanym państwowym egzaminie specjalizacyjnym.

przeczytaj dlaczego!

Słowniczek

Żuchwa - (łac. mandibula), ruchoma część narządu żucia (popularnie zwana dolną szczęką). Jest kością, w której znajdują się zęby dolne, i która kształtuje rysy człowieka w dolnej części twarzy.

więcej informacji