DobryOrtodonta.pl

 

Witam, koleżanka miała aparat na zębach przez dwa lata. W tym czasie 6 zębów uległo próchnicy…

… Czy osoba zakładając aparat ma obowiązek też dopilnować stanu zębów pod aparatem? Czy jest to możliwe aby od danej osoby dostać jakieś odszkodowanie lub domagać się zwrotów kosztów naprawiania zębów ukrytych pod aparatem?

Jak potwierdzają badania, próchnica nie rozwija się pod aparatem a jedynie może rozwinąć się dookoła aparatu. Wszystkie elementy aparatu stałego (pierścienie, zamki) są mocowane do zębów za pomocą klejów, które w swoim składzie posiadają składniki przeciwpróchnicze. Najczęstsza przyczyną powstania próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego jest niedostateczna higiena jamy ustnej. W czasie leczenia zęby powinny być myte po każdym jedzeniu. Przed założeniem aparatu pacjent powinien mieć starannie wyleczone wszystkie zęby. W czasie leczenia ortodontycznego może być prowadzone leczenie zachowawcze, zdejmuje się tylko drut ortodontyczny, pacjent idzie do lekarza stomatologa i jak najszybciej zakłada się drut z powrotem. Ponieważ jest wiele przyczyn próchnicy trudno jest mi ocenić przypadek bez jego dokładnego poznania.

  • drukuj
  • poleć znajomemu

znajdź swojego lekarza...

zobacz listę lekarzy

lekarz w Twoim mieście...

Dlaczego my?

Ortodoncji nie można nauczyć się z książek lub podczas kilku kursów. Profesjonalna ortodoncja wymaga wieloletniej praktyki oraz pracy pod opieką doświadczonych lekarzy. Każdy ortodonta szkolony jest przez cztery lata i tytuł specjalisty ortodonty otrzymuje po zdanym państwowym egzaminie specjalizacyjnym.

przeczytaj dlaczego!

Słowniczek

Ortodoncja - jest to dział stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem wad zgryzu

więcej informacji